ROOTS

Pancar, Havuç, Elma, Limon, Zencefil

Kök sebzeler, yerin altında gelişirken topraktan aldıkları zengin vitamin ve mineraller ile besin değerleri ve lif miktarları oldukça zengin, antioksidan değerleri yüksek sebzelerdir.

Kompleks karbonhidrat açısından da zengin olan kök sebzeler vücuda enerji verir. Glisemik indeksleri düşük, cilde faydalı, karaciğeri toksinlerden temizlemeye yardımcı sebzelerdir.

Pancar: Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcıdır. Özellikle egzersiz öncesi dayınıklılığı arttırır, dinçlik verir. Bağışıklık sistemini destekler. Lif içeriği sayesinde bağırsakları çalıştırır, hazmı kolaylaştırır.

Havuç: Cilt ve göz sağlığı için faydalı beta karoten deposu olan havuç, A vitamini kaynağıdır, karaciğer için çok faydalıdır. Folik asit, B6 vitamini içerir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Ağız içerisinde oluşan zararlı asit ve bakterileri ortadan kaldırır.

Elma: Vücudu toksik maddelerden arındırması, cildin yaşlanmasını geciktirir. Zayıflama, kilo verme ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Sindirim sistemine rahatlatır, kolestrol değerlerini düşürmeye yardımcıdır.

Limon: Alkali bir besin olan limon, C vitamini deposudur. Karaciğeri temizler, yağ yakımını arttırır, vücudun ph’ını yükseltir.

Zencefil: Dolaşımı hızlandırıcı, kusma ve mide bulantısını önleyici, iltihap sökücü, şifa kaynağı bir bitkidir.