SIKÇA SORULAN SORULAR

Soğuk sıkım teknolojisi, bildiğimiz katı meyve sıkacaklarından tamamen farklı olan sebze meyvelerin vitamin ve mineral değerlerini koruyan özel bir teknolojidir. Santrifüjlü makinelerin aksine sebze meyveler ısıya maruz kalmazlar,bıçak darbesi almadıkları için de oksidasyon gerçekleşmez. Hiçbir ısıl işlem görmeden sıkılan sebze ve meyvelerden geriye kupkuru bir posa, taptaze vitamin deposu juice’ler kalır.

Juice cleanse, bir yada birkaç gün boyunca katı hiçbir gıda tüketmeden, sadece soğuk sıkım sebze ve meyve sularının içilmesiyle vücudunun toksinlerden arındırılması ve temizlenmesidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sağlıklı bir cilt, enerjik bir bünye, sağlıklı ve hızlı çalışan bir metabolizma için vücudumuzu belli aralıklarla dinlendirmeli ve arındırmalıyız. Yoğun iş temposu, bol karbonhidrat,hayvansal gıda,sigara-alkol şeker tüketimine dayalı dengesiz bir beslenme programı bünyeyi yorar, metabolizmayı yavaşlatır,bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıklara davetiye çıkarmış olur. Lif ve posalarından ayrılmış olan taze sebze ve meyve sularını tüketerek bedenimizi ve sindirim sistemimizi dinlendirmiş oluruz, yaşlanmayı hızlandıran,metabolizmayı yavaşlatan toksinlerden kurtulmuş oluruz.

Juice cleanse; hamileler, emziren annelere günlük almaları gereken kalori miktarı arttığı için önerilmez ancak soğuk sıkım juiceleri öğünlerine ek gıda olarak ekleyebilirler. Tansiyon ve kalp hastaları,diyabetliler mutlaka doktorlarına juice cleanse yapmadan önce danışmalıdırlar.

Vücudunuzun ihtiyacına göre 1 ya da 3 gün detoks yapabilirsiniz.Daha önce hiç detoks deneyiminiz olmadıysa 1 günlük program sizin için daha uygun olacaktır. Özellikle mevsim geçişlerinde vücudu dinlendirip, toksinlerden arınmasını sağlamak için juice cleanse yapmak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek, ödemlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Juice cleanse yapmanın esas amacı sindirim sistemini dinlendirmek,bedeni yavaşlatan ve ağırlaştıran toksinlerden kurtulmak olsa da, detoksun en çok istenilen yan etkilerinden birisi de kilo vermek olacaktır. Sağlıklı kilosunda olan ve iyi beslenen bir kişide kilo kaybı çok hissedilmezken, hazır gıdalarla beslenen ve kilolu bir kişide kilo kaybı gözlenecektir.

Juice cleanse sırasında güne bol limonlu suyla başlamalı ve gün boyunca bol su tüketmelisiniz.Katı hiçbir gıda tüketmemelisiniz. Kafein içeren kahve ve çaydan uzak durmalı, kola,şekerli gazlı içecekler ve alkol tüketmemelisiniz.Bitki çayı ve yeşil çay cleanse boyunca tüketebilirsiniz. Üç ana üç ara öğüne denk gelen juicelerinizi sırasıyla tüketmelisiniz. Kendinizi yoracak aktivitelerden kaçınmalı, yürüyüş, hafif sporlar,yoga gibi ruhunuzu da dinlendirecek aktivitelerle cleanse sürecini tamamlayabilirsiniz.

Hiçbir pastorizasyon işlemi görmeden tamamen doğal sebze ve meyvelerden elde edilen soğuk sıkım juiceleri teslim aldıktan sonra buzdolabında saklamak koşuluyla 3 gün içinde tüketebilirsiniz.

Soğuk sıkım sebze meyve suları lif ve posalarından ayrılmış içeceklerdir. Smoothieler ise liflerini kaybetmeden hazırlanmış meyve sebze püreleridir. Detoks yaparken sindirim sistemimizi dinlendirmemiz gerektiği için soğuk sıkım sebze meyve sularını tercih etmeliyiz.Smoothieler ise sebze meyve çeşitliliği ve süper besin takviyeleri ile hem tok tutucudur hem oldukça faydalıdır.

Detoks öncesinde bir iki gün boyunca bol bol çiğ sebze meyve tüketmeli,hayvansal proteini azaltmalı,nişastalı yiyeceklerden (ekmek,makarna ve patates)uzak durmalı,bol su içmeli,kafein ve alkol tüketmemelisiniz. Detoks sonrasında ise, eski beslenme alışkanlıklarınıza bir anda tekrar dönerek vücudunuzu yormamalı,detoks öncesinde hazırlandığınız gibi hafif şeyler yiyerek özellikle sebze meyve,çiğ kuruyemişler ve baklagiller tüketmelisiniz. Tatlı ihtiyacınız için tamamen şeker katkısız,trans yağ içermeyen çiğ yemişlerden hazırlanan Yaya Raw enerji topları ve tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan kilo vermeyi kalıcılaştıran ve kolaylaştıran,sindirim sistemini rahatlatan,bağışıklık sistemini kuvvetlendiren; protein,kalsiyum,vitamin ve mineraller açısından zengin en sağlıklı beslenme şeklidir.Bitkisel temelli olan raw beslenmede, sebze-meyveler,kuruyemişler,tahıllar çiğ olarak,aktive edilerek,filizlendirilerek ya da 40-45 derecenin üstünde işlem görmeyecek şekilde tüketilir,işlenmiş hiçbir ürün veya katkı maddesi kullanılmaz. Çiğ gıdalar; enzim,vitamin ve mineraller açısından zengin oldukları için vücut tarafından tamamen sindirilirler, alkali seviyeleri yüksektir.

Bu şekilde beslenmenin sağlık adına çok ciddi faydaları vardır. Dünyada birçok detoks merkezlerinde çiğ beslenme diyeti ön plandadır. Kalıcı kilolardan kurtulabilmek, enerji seviyenizi yükseltmek, taptaze ve yeni bir bedene sahip olmak ve tüm işlenmiş gıdalardan uzaklaşabilmenin anahtarı beslenme şeklinize raw food (çiğ beslenme) u eklemektir.

YAYARAW ürünleri katkı maddesi, tatlandırıcı, gluten, şeker, transyağ, pastorize süt ve hayvansal gıda İÇERMEZ. taze sebzeler, meyveler, çiğ yemişler, tohumlar, süper besin takviyeleri (maca, spirulina, matcha) ile hazırlanmaktadır.

Bir nevi güneş görevi gören,yüksek ısı olmadan, fan ile çalışarak sebze -meyve ve tohumların besin değerlerini kaybetmeden kurutulabildiği bir çeşit fırındır. Yaya Raw meyveleri kraker ve sebze cipsleri dehidratörde kurutulmaktadır.